فواید دریافت واکسن کویید-۱۹

واکسیناسیون COVID-19 ابزاری مهم و ایمن برای کنترل و از بین بردن همه‌گیری کرونا ویروس ۲۰۱۹ می‌باشد. با انجام واکسیناسیون موجب محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 می‌شوید. محافظت در برابر COVID-19 بسیار مهم می‌باشد زیرا برای بعضی از افراد، ابتلا به COVID-19 می‌تواند منجر به ابتلا به نوع شدید بیماری یا مرگ شود.
تمامی واکسن‌های COVID-19 که در دست تولید هستند، در آزمایش‌ها و کارآزمایی های بالینی با دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و فقط در صورت بی‌خطر بودن و عملکرد مناسب در کاهش احتمال ابتلا به COVID-19، مجاز یا تأیید می‌شوند.
با توجه به داده‌های اولیه آزمایش‌های بالینی و آنچه در مورد واکسن‌های بیماری‌های دیگر می‌دانیم، متخصصان معتقدند که واکسن COVID-19 به شما کمک می‌کند تا حتی در صورت ابتلا به COVID-19، به نوع شدید این بیماری مبتلا نشوید. درواقع نوع شدید بیماری منجر به بستری شدن و یا مرگ افراد می‌شود.
شواهد فعلی نشان می‌دهد که ابتلا به بیماری COVID-19 می‌تواند در چند ماه اول پس از بهبودی تا حدودی در بدن ایمنی ایجاد کند، که به‌عنوان مصونیت طبیعی شناخته می‌شود. اما احتمال ابتلای مجدد به ویروس COVID-19 باگذشت زمان افزایش می‌یابد و همچنان خطر ابتلا به بیماری شدید و مرگ ناشی از COVID-19 بسیار زیاد می‌باشد. درحالی‌که واکسیناسیون COVID-19 با ایجاد پاسخ‌های قوی و پایدار سیستم ایمنی و تولید آنتی‌بادی بدون نیاز به ابتلا به بیماری در بدن محافظت ایجاد می‌کند. درواقع واکسن با اثر بر سیستم ایمنی موجب می‌شوند که اگر در معرض ویروس کرونا قرار بگیرید بدن شما آماده مبارزه با ویروس باشد.

عوارض جانبی احتمالی پس از تزریق واکسن COVID-19
واکسن کرونا موجب جلوگیری از ابتلا به ویروس COVID-19 و ایجاد محافظت در بدن در برابر این بیماری می‌شود. گاهی اوقات پس از واکسیناسیون روند ایجاد ایمنی می‌تواند باعث بروز برخی از عوارض جانبی مانند تب شود. این علائم طبیعی است و نشانه‌هایی از فعالیت بدن برای ایجاد ایمنی می‌باشد.
این عوارض ممکن است بر توانایی شما در انجام فعالیت‌های روزمره تأثیر بگذارد، اما باید در طی چند روز از بین بروند. لازم به ذکر است در برخی افراد هیچ‌گونه عوارض جانبی دیده نشده است.
بر روی بازویی که تزریق واکسن صورت گرفته است:
درد
قرمزی
التهاب و تورم

_____________________________________

عوارض واکسن کرونا در کل بدن
خستگی
سردرد
درد عضلانی
لرز
تب
حالت تهوع

چه موقع با دکتر تماس بگیریم:
اگر قرمزی یا حساسیت به لمس بعد از ۲۴ ساعت بدتر شود.
اگر تب و یا سایر علائم قابل‌کنترل نمی‌باشد و یا بعد از چند روز (حدود ۳ روز) از بین نرفت.
برای کاهش درد و عوارض واکسن چه اقداماتی انجام دهیم؟
گذاشتن یخ روی بازو بعد از واکسن کرونانوشیدن آب قبل از واکسن کرونا
در مورد مصرف داروهای بدون نسخه، مانند ایبوپروفن، استامینوفن، آسپرین یا آنتی هیستامین، برای بهبود عوارض احتمالی، پس از واکسیناسیون، با پزشک خود مشورت کنید.
درصورتی‌که منع مصرف پزشکی این داروها را ندارید، می‌توانید برای مثال از استامینوفن برای تسکین عوارض جانبی پس از واکسیناسیون استفاده کنید.
توصیه نمی‌شود که این داروها را قبل از واکسیناسیون به‌منظور جلوگیری از عوارض جانبی مصرف کنید.
برای کاهش درد ناحیه‌ای که واکسن تزریق‌شده است می‌توانید پارچه تمیز، خنک و مرطوب را روی محل قرار دهید.
برای کاهش و کنترل تب، به مقدار زیاد مایعات بنوشید و لباس نخی و نازک بپوشید.
میوه و مایعات فراوان برای جلوگیری از دهیدراته شدن مصرف کنید.
غذاهای چرب و فست فود در شب قبل از تزریق واکسن میل نکنید.
خواب و استراحت کافی داشته باشید.
در صورت مصرف کورتیکواستروئیدهای تزریفی یا خوراکی قبل از واکسن زدن با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا چیست؟
عوارض جانبی بعد از تزریق دوم ممکن است شدیدتر از عوارضی باشد که بعد از تزریق اول تجربه کرده‌اید. این عوارض جانبی طبیعی و نشانه دفاع بدن و ایجاد محافظت در بدن می‌باشد و باید در طی چند روز از بین برود.
توصیه می‌شود ۳۰-۱۵ دقیقه بعد از تزریق واکسن هم در دوز اول هم در دوز دوم در محل تزریق واکسن بمانید.
برای واکسیناسیون کامل و ایجاد محافظت کامل حتماً باید دوز دوم را دریافت کنید و دو هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن، افراد به‌طور کامل واکسینه می‌شوند.
درواقع این امکان وجود دارد که افرادی که فعلاً فقط دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند تا زمان دریافت دوز دوم مبتلابه نوع شدید کویید-۱۹ شوند. پس واکسینه شدن کامل افراد دو هفته بعد از تزریق دوم اتفاق می افتد.
زمان تزریق دوز دوم بسته به نوع واکسن دارد.
فاصله بین دوز اول و دوم برای واکسن‌هایی که در حال حاضر در کشور ما استفاده می‌شود به‌صورت زیر می‌باشد:
واکسن سینوفارم: ۲۸-۲۱ روز

واکسن آسترازنکا: ۱۲-۴ هفته

واکسن اسپوتنیک وی: ۲۸-۲۱ روز

واکسن بهارات: ۲۸ روز

آیا بعد از زدن واکسن کرونا هم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم؟
تا زمان واکسیناسیون کامل تمام افراد جامعه، حتی افراد واکسینه شده باید در مکان‌های عمومی اقدامات احتیاطی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، جلوگیری از ازدحام جمعیت، ایجاد تهویه مناسب فضا و شستن مرتب دستان را ادامه دهند.
در حال حاضر، فقط افرادی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، می‌توانند در خانه و یا فضای بسته و بدون فاصله فیزیکی یا ماسک با افراد دیگری که کاملاً واکسینه شده‌اند ملاقات کنند.
چه کسانی میتوانند واکسن بزنند؟ و در چه شرایطی امکان واکسن زدن نیست؟
حتی درصورتی‌که قبلاً به COVID-19 مبتلا شده‌اید، باید واکسینه شوید.
اگر در حال حاضر مبتلابه کووید-۱۹ هستید تا زمانی که علائم به‌طور کامل رفع نشده است واکسن نزنید. بعد از رفع علائم بیماری می‌توانید واکسن بزنید.
افراد مبتلابه کووید-۱۹ که بدون علائم هستند می‌توانند ۱۰ روز پس از زمانی که تست PCR آن‌ها مثبت شد و یا متوجه بیماری خود شدند واکسن بزنند.
اگر تحت درمان COVID-19 با آنتی بادی مونوکلونال یا پلاسما تراپی هستید، باید ۹۰ روز تا دریافت واکسن COVID-19 صبر کنید. اگر مطمئن نیستید که چه روش درمانی دریافت کرده‌اید یا اگر سؤالات بیشتری در مورد واکسن COVID-19 دارید، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر قبل از تزریق واکسن با فرد مبتلابه کووید-۱۹ مواجهه پرخطر داشته‌اید، قبل از واکسیناسیون آزمایش PCR انجام دهید و اگر نتیجه مثبت شد واکسیناسیون انجام ندهید.
افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند نیز می‌توانند واکسن COVID-19 را دریافت کنند. در صورتی‌ که سابقه واکنش آلرژیک سریع و یا شدید دارید برای تزریق واکسن با پزشک خود مشورت کنید.
هیچ‌یک از واکسن‌های COVID-19 حاوی ویروس زنده نیستند، بنابراین واکسن COVID-19 نمی‌تواند شمارا مبتلابه بیماری COVID-19 کند.
مجموعه‌ای از شواهد نشان می‌دهد که با اینکه احتمال ابتلا در افراد واکسینه شده کاهش میابد اما در صورت مبتلا شدن به‌احتمال‌زیاد علائم خاصی نشان نخواهند داد. در واقع ناقل بدون علامت خواهند بود. بااین‌حال، تحقیقات بیشتر ادامه دارد.
کارایی یا درصد ایجاد ایمنی واکسن‌هایی که در حال حاضر در ایران موجود می‌باشد:
واکسن سینوفارم: ۸۶-۷۹%
واکسن آسترازنکا: ۹۰-۶۲%
واکسن اسپوتنیک وی:۹۲%
واکسن بهارات: ۸۱%
واکسن‌ها خطر انتقال ویروس به سایر افراد را کاهش می‌دهد. همچنین واکسن‌ها به کاهش عوارض طولانی‌ مدت کرونا کمک می‌کند.
پاسخ ایمنی افراد در صورت ابتلا به بیماری متفاوت است. به این معنی که در بدن فردی که به بیماری COVID-19 مبتلا شده است پاسخ ایمنی قابل‌توجهی که موجب محافظت وی در برابر ابتلا به نوع شدید این بیماری و یا کاهش ابتلا به این بیماری می‌شود، ایجاد نشود. در صورتی‌ که واکسن در همه افراد ایمنی قوی و پایداری حتی در مقابل اکثر جهش‌ها ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *