علائم گوارشی ویروس کرونا چیست؟
اسهال، استفراغ و بی اشتهایی از علائم کرونا هستند
کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا یک بیماری تنفسی است که در اثر شکل جدیدی از کروناویروس کشف شده در بهمن ۹۸ بوجود می آید. کروناویروس خانواده ای از ویروس ها است که باعث بیماری های مختلفی نظیر سرماخوردگی و سندرم تنفسی حاد در انسان میشود.
اکثر افرادی که به کرونا مبتلا می شوند یا بدون علامت هستند و یا علایم خفیفی دارند. افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند بیشتر از دیگران در خطر تجربه ی عوارض شدید قرار دارند.
شایع ترین علایم کووید-۱۹ عبارتند از تب، خستگی و سرفه ی خشک .
طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا، ۸۳ تا ۹۹ درصد افراد تب، ۵۹ تا ۸۲ درصد آنها سرفه و ۴۴ تا۷۰ درصد آنها نیز خستگی را تجربه می کنند. دیگر علایم شایع آنفولانزا مانند ناشی از کووید-۱۹ عبارتند از:
لرز
تنگی نفس
گلودرد
از دست دادن حس بویایی یا چشایی
درد عضلانی

برخی افراد ممکن است حتی در غیاب علایم شبیه آنفولانزا نیز علایم گوارشی نظیر اسهال، بی اشتهایی و استفراغ از خود نشان دهند.

علایم گوارشی کرونا
برخی افراد مبتلا به کووید-۱۹ دچار علایم گوارشی با یا بدون علائم تنفسی می شوند. اخیرا محققان دانشگاه استنفورد متوجه شدند که یک سوم از بیماران مبتلا به کرونا که بیماری خفیفی داشتند، دچار علایم گوارشی شده اند. یک مطالعه ی اخیر دیگر که توسط محققان در بیجینگ چین منتشر شد مشخص کرد که چیزی بین ۳ تا ۷۹ درصد افراد مبتلا به کووید-۱۹ علایم گوارشی را تجربه می کنند.

اسهال
معمولا اسهال در افراد مبتلا به کووید-۱۹ شایع است. یک مطالعه ی منتشر شده در مجله ی گوارش آمریکا، ۲۰۶ مورد خفیف ابتلا به کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار داد. محققان این مطالعه دریافتند که ۴۸ نفر فقط علایم گوارشی و ۶۹ نفر نیز هم علایم گوارشی و هم علایم تنفسی را نشان می دهند. در ۱۹.۴ درصد از مجموع ۱۱۷ نفری که دچار ناراحتی گوارشی بودند، اسهال اولین علامت بیماری بود.
استفراغ
تحقیق انجام شده در بیجینگ مشخص کرد که استفراغ در کودکان مبتلا به کووید-۱۹ بسیار شایع تر از افراد بزرگسال می باشد. محققان تمام مطالعات بالینی کووید-۱۹ و گزارشات موردی مرتبط با مشکلات گوارشی که در فاصله ی دسامبر ۲۰۱۹ تا فوریه ی ۲۰۲۰ منتشر شده بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که ۳.۶ تا ۱۵.۹ درصد از بزرگسالان دچار استفراغ شدند این در حالی است که این عدد در کودکان ۶.۵ تا ۶۶.۷ درصد بود.
بی اشتهایی
بسیاری از افراد مبتلا به کووید-۱۹، دچار بی اشتهایی می شوند که اغلب با دیگر علایم گوارشی همراه است. بر اساس همان مطالعه ی انجام شده در بیجینگ، حدود ۳۹.۹ تا ۵۰.۲ درصد از افراد دچار بی اشتهایی می شوند.
دیگر علایم گوارشی
افراد مبتلا به کووید-۱۹، علایم گوارشی متعدد دیگری را نیز گزارش کرده اند. بر اساس مطالعه ی انجام شده در بیجینگ ۱ تا ۲۹.۴ درصد از افراد دچار تهوع، ۲.۲ تا ۶ درصد دچار درد شکم و ۴ تا ۱۳.۷ درصد نیز دچار خونریزی گوارشی می شوند.
آیا داشتن اسهال بدون تب امکان پذیر است؟
برخی افراد ممکن است بدون داشتن علائم مشابه آنفولانزا نظیر تب، دچار اسهال شوند. اسهال می تواند اولین علامت کرونا باشد. در برخی موارد ممکن است علایم شبیه آنفولانزا پس از اسهال ظاهر شوند. برخی افراد ممکن است فقط دچار علایم گوارشی شوند بدون آنکه دیگر علایم شایع تر را از خود نشان دهند.

ارتباط میان کووید-۱۹ و علائم گوارشی چیست؟
مطالعه نشان می دهد که ویروس عامل کووید-۱۹ می تواند از طریق گیرنده های سطحی مختص آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲(ACE 2) وارد دستگاه گوارش شود. تعداد گیرنده های این آنزیم در مجاری گوارشی ۱۰۰ برابر بیشتر از مجاری هوایی می باشد.
اگر فرد از قبل دچار اختلالات گوارشی باشد چه باید کرد؟
افراد مبتلا به اختلالات گوارشی نظیر بیماری التهابی روده در خطر بیشتری برای ابتلا به برخی عفونت های ویروسی قرار دارند. با این حال، تحقیق انجام شده هنوز شواهدی به دست نمی دهد که نشان دهد امکان ابتلا به کرونا در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده بیشتر از افراد سالم می باشد.
طبق نظر محققان یک مرکز در شهر میلان، افراد مبتلا به بیماری التهابی روده باید بیشتر از دیگران موارد احتیاطی زیر را رعایت کنند تا به ویروس آلوده نشوند:
شستشوی مکرر دست ها
پوشاندن صورت در هنگام سرفه یا عطسه
دوری از افراد دارای علایم شبه آنفولانزا
ماندن در خانه در صورت امکان
در صورت داشتن علایم گوارشی چه باید کرد؟
علایم گوارشی نظیر اسهال، بی اشتهایی و یا تهوع می توانند علل متعدد دیگری غیر از کووید-۱۹ نیز داشته باشند.داشتن هیچ یک از این علایم به معنای ابتلای قطعی به کووید-۱۹ نمی باشد، با این حال این موارد می توانند علائم هشدار اولیه باشند. می توانید علائم گوارشی کووید-۱۹ را با مصرف مقدار مناسب آب، پرهیز از مصرف مواد غذایی ای که باعث ناراحتی دستگاه گوارش تان می شوند و استراحت کافی درمان کنید.
چکیده
افراد مبتلا به کروناویروس ممکن است علائم گوارشی نظیر اسهال، استفراغ و یا کاهش اشتها را تجربه کنند. این علائم ممکن است با یا بدون علائم شبه آنفولانزا نظیر تب و سرفه باشند. اگر فکر می کنید به کووید-۱۹ مبتلا هستید سعی کنید خود را قرنطینه کنید تا از انتقال ویروس به دیگران ممانعت حاصل شود.اگر دچار علائم شدید نظیر تنگی نفس شدید بلافاصله تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *